Slaapmuts uit ‘Eutropia’

Zoals ik in de vorige blog al schreef heb ik ontdekt dat de patronen in het boek de ‘Eutropia’, door de dames F. Benedictus en N. Gerrits (uit 1844), zijn vertaald uit oudere Duitse breiboeken. Nu ik dat uitvoerig heb vergeleken blijkt het te gaan om drie boeken van Juliane Pauker. Deel 1 is helemaal vertaald, zelfs de patroonnummers zijn gelijk en uit haar twee vervolgdelen zijn een deel van de patronen overgenomen
Ik was al jaren bezig met de Eutropia, eigenlijk al voor dat ik met de Christine boeken was begonnen. Daarom was het een beetje een teleurstelling om te ontdekken dat eigenlijk de hele Eutropia een vertaling is en de patronen dus niet oorspronkelijk Nederlands zijn. Wel zijn deze patronen veel gebruikt in Nederland in de 19e eeuw, getuige de vele bewaard gebleven voorbeelden in de collecties van verschillende Nederlandse musea. Zo vond ik in het Fries Museum een slaapmuts die helemaal uit Eutropia patronen bestaat en waarvan je kunt aannemen dat het boek daarvoor is gebruikt.

slaapmuts, sleeping cap, Fries Museum Leeuwarden
Slaapmuts, Sleeping Cap, 1830-1900, Collectie Fries Museum Leeuwarden

Ik heb van deze muts een nieuw patroon gemaakt met telschema’s. Zowel een authentieke versie in dunne katoen als een meer eigentijds patroon met dikke wol.

Hier is het patroon in het Nederlands

To make this hat as it was done in the 19th century or a more contemporary version:

Here you find the English Pattern

One thought on “Slaapmuts uit ‘Eutropia’

  1. Ik kan me je teleurstelling wel voorstellen, maar het is duidelijk (geworden) dat de inhoud van patroonboekjes uit die tijd kennelijk zonder problemen van plagiaat konden worden overgenomen. Maar ik vind het ook wel opmerkelijk dat het gebeurde. Ik stelde me toch niet zo’n internationale uitwisseling voor in die tijd. Ik vul altijd maar in dat het vooral het interessegebied van vrouwen zal zijn geweest en dat vrouwen niet zozeer een uitwisseling hadden met dingen uit het buitenland. Dus ik zou graag willen weten hóe dat destijds ooit is ontstaan. Dus als je dat nog even opheldert…..🙂🤭

    Like

Plaats een reactie